To on wychwytuje groźny pył. Dzięki elektrodom

07.03.2023 13.30

Z punktu widzenia ochrony środowiska, to bardzo ważne urządzenie w procesie oczyszczania spalin. Do wychwytywania pyłu, który jest nośnikiem metali ciężkich takich jak rtęć, ołów, kadm, miedź, arsen itp. wykorzystuje pole elektrostatyczne a to metoda wysoce skuteczna. To elektrofiltr. EcoGenerator ma takie dwa – po jednym na każdą linię.  

 

 

Pierwszym elementem procesu oczyszczania spalin powstałych przy spalaniu odpadów w kotle, jest redukcja tlenków azotu jeszcze w komorze paleniskowej. By to osiągnąć, na różnych poziomach tej komory za pomocą sprężonego powietrza przy określonej temperaturze, dozuje się rozcieńczoną wodę amoniakalną. To tzw. SNCR – niekatalityczny sposób redukcji tlenków azotu. Kolejny etap oczyszczania spalin to odpopielanie dzięki strzepywaczom cząstek stałych. Następnie spaliny wpływają do elektrofiltra.  

Materiały szkoleniowe dla ZUO w Szczecinie/ autor Rafako 

 

W elektrofiltrze znajdują się elektrody ulotowe oraz elektrody zbiorcze, w których jest napięcie stałe o wartości 83 tysiące V.

Materiały szkoleniowe dla ZUO w Szczecinie/ autor Rafako 

 

Z elektrod ulotowych do obojętnych cząstek stałych zawartych w spalinach – pyłów, popiołów przepływa ładunek elektrostatyczny. Elektrody zbiorcze mają potencjał przeciwny więc przyciągają te cząstki. Dzięki temu gromadzi się pył. Kiedy nazbiera się określona jego ilość, odpada samoistnie lub jest strzepywany dzięki uderzeniom specjalnych młotków w elektrody.

 

Materiały szkoleniowe dla ZUO w Szczecinie/ autor Rafako 

 

 

 

Pył spada wtedy do lejów i dalej jest transportowany przenośnikiem zgrzebłowym do pomp pyłowych. Stąd metodą pneumatyczną jest umieszczany w silosie pyłowym o pojemności 160 metrów sześciennych. Wytrącone w ten sposób popioły i pyły zgromadzone w silosach przekazuje się uprawnionym firmom, których zadaniem jest zagospodarowanie ich w sposób jak najmniej uciążliwy dla środowiska. W praktyce wygląda to tak, że cysterny podjeżdżają pod silosy i wtedy pył jest wysypywany wprost do specjalnych komór w pojazdach.

 

 

Więcej informacji z ECG na naszym Facebooku i Instagramie

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.