Czas na wiosenny postój. Kotły wygasimy na zmianę

27.03.2025 11.00

Przed EcoGeneratorem coroczny mały postój remontowy. W piątek 28 marca rozpoczniemy wygaszanie i studzenie jednego z naszych kotłów. Tradycyjnie linie spalania zostaną wygaszone naprzemiennie. Zakład nie będzie działał z pełną mocą, ale cały czas będzie unieszkodliwiał odpady.

 

 

Wiosenny przegląd instalacji jest niezbędny, by w odpowiedni sposób można się było przygotować do dużego postoju, który zaplanowany jest w okresie wakacyjnym. Dzięki temu nasza brygada remontowa określi zakres prac do wykonania i jednocześnie usunie bieżące usterki, wymagające odstawienia kotłów. W ten sposób damy sobie także czas na zaplanowanie działań przed dużym postojem i zamówienie ewentualnych dodatkowych części zamiennych.

 

W tym roku cała procedura ruszy 28 marca, kiedy to rozpocznie się wygaszanie jednej z linii. Będzie ona wyłączona z pracy do 4 kwietnia. Po tym czasie przez kilka dni będą działać obie linie, a od 11 kwietnia zacznie się wygaszanie drugiej. Prace przeglądowo-remontowe zakończą się ostatecznie 18 kwietnia.

 

Procedura wygaszenia kotła trwa od 1 do 2 dni. Potem, by oczyścić odżużlacz przepuszcza się przez niego stare felgi.

 

 

Kiedy wewnątrz kotła temperatura jest odpowiednia, można otworzyć zamknięte przez wiele miesięcy włazy i dokonać przeglądu. Ten obejmie komory paleniskowe kotłów, ich obmurze oraz stan techniczny rusztowin.

 

W tegorocznych planach jest też przegląd dwóch elektrofiltrów w celu sprawdzenia stanu elektrod i systemu strzepywaczy oraz czyszczenie rurowego wymiennika spalin na linii pierwszej. Przy pomocy specjalnej kamery endoskopowej zostaną sprawdzone wszystkie rurki wymiennika, aby skontrolować skuteczność przeprowadzonych prac.

 

 

W trakcie małego postoju przyjrzymy się również filtrowi workowemu. Podczas ostatniego postoju zostało w nim wymienionych około 1,5 tys. worków, których stan po pół roku eksploatacji zostanie teraz skontrolowany.  

 

Przegląd jednej linii potrwa około tygodnia. Przez ten czas w zakładzie będzie pracował tylko jeden kocioł. Nie będzie jednak mógł przejąć pracy kotła wygaszonego, dlatego na czas postoju konieczne będzie ograniczenie mocy i produkcji energii. Normalnie EcoGenerator ze spalanych odpadów produkuje energię elektryczną i cieplną. W czasie małego postoju będzie produkowana jedynie energia elektryczna.

 

W związku z tym, że nasz zakład jest jednym z podstawowych producentów ciepła na potrzeby Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, SEC została poinformowana o planowanym postoju kotłów z wyprzedzeniem, tak by mogła zakontraktować sobie na ten czas brakującą energię z innych źródeł. 

 

Rozruch każdego kotła po przeglądzie zacznie się od sprawdzenia jego automatyki  – wykonania testów blokad i zabezpieczeń. Potem nastąpi proces wygrzewania kotła przy pomocy dwóch palników olejowych. Palniki podadzą zatomizowany olej z powietrzem do kotła a płomień zainicjuje iskra generowana z zapalarki elektryczno-olejowej.

 

 

Komora paleniskowa kotła z rusztem nagrzewa się stopniowo przez około 12 godzin. Moc palników olejowych sukcesywnie wzrasta. Dopiero kiedy temperatura w rejonie stropu komory paleniskowej osiągnie wartość 850 stopni Celsjusza, będzie można podać odpady.

 

Bieżące informacje o EcoGeneratorze możesz śledzić na  naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.