Nasz komin jak pogodynka

28.03.2022 13.10

Obserwując komin EcoGeneratora można dowiedzieć się, czy na dworze jest zimno, czy też dziś możemy ubrać się nieco lżej. Jeśli z komina nie są widoczne żadne opary znaczy to, że z dużym prawdopodobieństwem temperatura na zewnątrz wynosi więcej niż 10 stopni Celsjusza.

 

 

Zdjęcie wykonane w marcu 2022r.

 

Zdjęcie ze stycznia 2022 r.

 

 

Dlaczego tak się dzieje? Opary, które widać z komina to para wodna, która w kontakcie z zimnym powietrzem atmosferycznym ulega kondensacji i jest widoczna jako „biały dym”. To dlatego ten „biały dym” można było dostrzec w okresie zimowym. Teraz, kiedy temperatura na zewnątrz jest coraz wyższa, spaliny stają się niewidoczne. Pozostałe składniki spalin: tlen, dwutlenek węgla, tlenki azotu bez względu na warunki atmosferyczne zawsze są niewidoczne.

 

 

EcoGenerator ma dwa emitory wysokie na 45 metrów każdy, z których wydobywają się oczyszczone spaliny powstałe po procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów. Na wysokości około 20 metrów na obu emitorach zainstalowane są sondy do poboru próbek spalin. Wyniki przetwarzane są w zlokalizowanym w kontenerze tzw. CEMS- ie  (z ang. Continuous Emissions Monitoring System - Ciągły Monitoring Emisji Spalin). Jak sama nazwa wskazuje, próbki są badane w sposób ciągły. Spaliny cały czas są zasysane do odpowiednich urządzeń i analizowane pod kątem jakości i obowiązujących restrykcyjnych norm.

 

Co sprawdzają urządzenia? To m.in. poziom dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla, pyłu, chlorowodoru, fluorowodoru czy zawartość amoniaku. W zakładzie wyniki pomiarów CEMS wyświetlane są w nastawni, gdzie monitorowane są przez operatorów bloku. Zielony kolor słupka na ekranach oznacza zachowanie odpowiednich norm z dużym zapasem. Dzięki najnowocześniejszemu mokremu systemowi oczyszczania spalin, który stosuje zakład, EcoGenerator nie ma z tym najmniejszego problemu.

 

 

Wyniki monitoringu spalin dostępne są dla każdego, kto wybierze się w okolice zakładu. Aktualne wartości są wyświetlane na tablicy przed wejściem. 

 

 

 

Temperatura spalin na wylocie z komina ma około 135 stopni Celsjusza. W zależności od różnych czynników – wahania wydajności, rozruch itp. może się wahać w granicach 120 do 155 stopni Celsjusza.

 

Chcesz wiedzieć wiecej? Śledź nas na Facebooku. Obejrzyj nasze zdjęcia na Instagramie 

 
 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.