Stąd wysyłamy ciepło

18.11.2022 17.40

To tu podgrzana dzięki spalaniu odpadów woda, łączy się z systemem miejskiej sieci ciepłowniczej SEC i ciepło płynie dalej do kranów i kaloryferów szczecinian. Oto nasza pompowania.

 

 

Niewielki budynek ze stojącym obok zbiornikiem znajdujący się na terenie EcoGeneratora to pompownia SEC.

 

– Nazwa wynika z tego, że to Szczecińska Energetyka Cieplna jest odbiorcą wyprodukowanego przez nas ciepła. Miejsce należy jednak w pełni do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów – wyjaśnia Andrzej Biernacki, mistrz ds. ruchu w ZUO. – W pompowni zlokalizowane jest połączenie technologiczne wody ciepłowniczej z systemem miejskiej sieci ciepłowniczej, a granicę z siecią SEC-u znajdziemy w komorze podziemnej.

 

 

 

W pompowni znajdują się też trzy pompy nadające odpowiednie ciśnienie wodzie, która podziemnymi rurociągami trafia do wymienników ciepłowniczych w budynku głównym EcoGeneratora. Przepływ wody uzależniony jest od aktualnego zapotrzebowania odbiorcy (SEC) na ciepłą wodę użytkową oraz wodę grzewczą.

 

 

Jak działa pompownia SEC w EcoGeneratorze?

 

Najpierw wpływająca woda z systemu miejskiego SEC przechodzi przez dwa tzw. filtroodmulniki. To urządzenia, które zbierają zanieczyszczenia z sieci zewnętrznej. To różnego rodzaju opiłki, kamienie, elementy rdzy, muł itp. Wszystko to, co wytrąca się z wody. Oczyszczenie wody jest istotne. Trafia ona bowiem do pomp i wymienników ciepłowniczych w budynku głównym EcoGeneratora, a wszelkie zanieczyszczenia mogłyby te urządzenia uszkodzić.

 

 

W zakładzie są dwa wymienniki ciepła – podstawowy i szczytowy. Tam woda o temperaturze ok. 50 st. Celsjusza, która wraca z miasta zostaje podgrzana i wraca do pompowni, a stamtąd płynie do sieci ciepłowniczej SEC.

 

- Nominalna temperatura latem do jakiej podgrzewamy wodę to ok. 75 stopni Celsjusza. Zimą ta temperatura wynosi ok. 110 stopni Celsjusza, ale odkąd nie ma bardzo mroźnych zim jest to około 95 stopni Celsjusza - tłumaczy Andrzej Biernacki.

 

 

 

Dyspozytor z SEC jest w ciągłym kontakcie z naszym kierownikiem zmiany. Kiedy temperatura na zewnątrz spada składa dyspozycję na zwiększenie temperatury wody podgrzanej, a kiedy robi się cieplej, składa dyspozycję odwrotną. Zmiany temperatury wody ciepłowniczej osiąga się poprzez regulowanie przepływu wody i pary przez wspomniane wymienniki. Powierzchnia wymiany ciepła to około 1 tys. metrów kwadratowych, a instalacja może przepompować do ok. 1 tys. metrów sześciennych wody na godzinę.

 

W pompowni jest jeszcze jedno ważne miejsce - stacja przygotowania wody. Produkowana jest w niej woda uzupełniająca do sieci Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Proces oparty jest na technologii odwróconej osmozy.

 

 

- W przypadku ubytku wody sieciowej np. w wyniku wycieku, jesteśmy w stanie przejąć rolę  podstawowego źródła wody uzupełniającej sieć ciepłowniczą SEC. Wodę o odpowiednich parametrach gromadzimy w zbiorniku buforowym zlokalizowanym na zewnątrz – podsumowuje mistrz ds. ruchu.  

 

Informacje możesz śledzić także na  naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.