Wodę z rzeki zmieniamy w krystaliczną [wideo]

06.04.2023 00.00

Wodę do procesów technologicznych i chłodniczych w EcoGeneratorze pobiera się z rzeki Duńczycy. To woda, która trafia np. do instalacji kotłowej, dlatego musi być najlepszej jakości. Oczyszcza się ją zatem i specjalnie uzdatniana. Co sprawia, że woda z rzeki staje się krystalicznie czysta?

 

 

Wszystko zaczyna się w specjalnym otwartym kanale dolotowym, który łączy budynek pompowni z Duńczycą. To on służy do poboru wody z rzeki. W pompowni woda przechodzi przez kolejne etapy oczyszczania w specjalnych kratach mechanicznych oraz w sitach obrotowych i podziemnymi rurociągami dociera do instalacji.

 

 

Oczyszczona mechanicznie woda z rzeki wpływa do stacji wstępnego uzdatniania wody, gdzie pierwszym etapem jest proces koagulacji objętościowej. Polega on na dodawaniu do wody tzw. koagulantu. Zaaplikowane substancje chemiczne sprawiają, że woda z rzeki, która ma swoją barwę, mętność, zawiesinę zaczyna przypominać wodę, którą widzimy w kranie. Jak to możliwe?

 

Zadaniem dodanego koagulantu jest bowiem wyodrębnienie i wydzielenie zanieczyszczeń z wody. W kolejnym procesie – flokulacji, zanieczyszczenia te grupują się i wyodrębniają jako większe skupiska, które przypominają pływające w wodzie kłaczki.

 

 

 

Woda z tak zebranymi zanieczyszczeniami trafia następnie do osadników lamelowych, w których zanieczyszczenia opadają a woda ulokowana ponad nimi, jest kierowana do instalacji filtrów ciśnieniowych.

 

W skład tej  instalacji wchodzą trzy  zbiorniki  filtrów  ciśnieniowych z wielowarstwowym złożem filtracyjnym.

 

 

Po procesie filtracji oczyszczona woda jest kierowana bezpośrednio do specjalnego zbiornika koncentratu na podstawie poziomu zapotrzebowania tego zbiornika oraz do zbiornika wody uzdatnionej o pojemności 170 metrów sześciennych.

 

 

Ten ostatni zbiornik gromadzi wodę przefiltrowaną używaną do procesu technologicznego w EcoGeneratorze i  w jego instalacji oczyszczania spalin oraz ścieków technologicznych. Woda ze zbiornika koncentratu trafia natomiast do końcowego elementu procedury przygotowania wody technologicznej - instalacji odwróconej osmozy.
 

Zanim jednak woda dotrze do tej instalacji, musi przejść jeszcze korekcję chemiczną. Po korekcji chemicznej parametrów wody jest poddawana ponownie filtracji dwustopniowej w filtrach świecowych o różnym rozmiarze porów.

 

W instalacji odwróconej osmozy, ciśnienie wody "przepycha" czyste cząsteczki wody przez membranę osmotyczną. To sprawia, że uzyskana woda jest zmiękczona i pozbawiona zanieczyszczeń na poziomie atomowym. Proces odwróconej osmozy pozostawia wodę krystaliczną, a ta jest wykorzystywana na potrzeby produkcji pary w kotle i do procesu chłodniczego w EcoGeneratorze.

 

 

 

Warto dodać, że jakość wody używanej do procesów technologicznych jest codziennie badana przez wewnętrzne laboratorium znajdujące się w zakładzie.

 

Więcej informacji z ECG na naszym Facebooku i Instagramie.

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.