Te odpady nie poddały się płomieniom [zdjęcia]

05.05.2023 12.00

EcoGenerator produkuje energię elektryczną i cieplną dzięki spalaniu odpadów zmieszanych. Niestety nie wszyscy segregują je prawidłowo i do czarnych pojemników wyrzucają np. złom. Niektóre metalowe przedmioty, które trafiły do śmieci i nie spaliły się na rozgrzanym ruszcie EcoGeneratora prezentujemy w naszej gablocie. Właśnie znalazły się w niej kolejne „eksponaty” – muszla, odważnik, dzwonek i… kowadło.

 

 

O tym, że do odpadów zmieszanych wyrzucane są odpady metalowe wiemy nie od dziś. Dowodem na to jest np. znaleziona pod naszym rusztem srebrna „skorupa” – spiek złożony z różnych stopionych metali. Zdaniem naszego Działu Technicznego, to najpewniej resztki różnych metali o niskiej temperaturze topnienia. Mogły to być aluminiowe puszki, elementy urządzeń elektronicznych, miedziane blachy i druty a nawet monety.

 

 

Metale, które potrafią oprzeć się płomieniom w EcoGeneratorze są ewakuowane do kontenerów a następnie na hałdy w hali magazynowej. Przy rozładunku nasi pracownicy zauważyli ostatnio muszlę, która mogła służyć jako popielniczka, odważnik z wyposażenia szalkowej wagi sklepowej, dzwonek i kowadło wykonane z szyny kolejowej.

 

 

 

 

 

 

Jak metalowe przedmioty trafiają do kontenerów i do hali? Kiedy przetrwają starcie z ogniem na naszym ruszcie, są zsypywane do odżużlacza. Ten wypycha żużel i złom na podajniki wibracyjne, które oddzielają większe elementy metalowe. Mniejsze elementy wpadają na podajniki taśmowe i są transportowane w miejsce waloryzacji żużla. Tam za pomocą separatorów magnetycznych są usuwane. Duże kawałki złomu trafiają do kontenerów ustawionych za podajnikiem wibracyjnym.

 

Pracownicy EcoGeneratora podczas waloryzacji i transportu żużla oraz złomu przypadkiem dostrzegają coś ciekawego. W ten sposób niektóre odpady zyskują miano eksponatów zakładowej wystawy.

 

Zgromadzony po procesie spalania złom na podstawie zawartych z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów umów, odbierają specjalistyczne firmy. Stamtąd trafia on do hut. To około 1500-1750 ton rocznie – czyli około 1 proc. masy zutylizowanych w EcoGeneratorze odpadów.

 

Odpady metali wytwarzane w domach, powinny trafiać do odpadów opakowaniowych. Przesunięcie tego strumienia z odpadów komunalnych do odpadów zbieranych selektywnie,  pozwoliłoby na zwiększenie czystości wysortowanych metali, co ma bezpośredni wpływ na jakość tego surowca i dalsze możliwości jego recyklingu.

 

Przypomnijmy zatem: Do żółtego pojemnika na plastik i metal wrzucamy: zgniecione butelki po napojach PET, kartony po sokach i mleku, opakowania po środkach czystości i kosmetykach, przezroczystą folię, puszki po napojach i konserwach, kapsle i metalowe zakrętki czystą folię aluminiową.

 

Do Ekoportu powinniśmy oddać: odpady opakowaniowe metalowe po chemii spożywczej np. folia aluminiowa, puszki pozbawione resztek spożywczych, po chemii gospodarstwa domowego jak farby, bejce, lakiery, impregnaty itp., gaśnice samochodowe, odpady wielkogabarytowe np. sprzęty kuchenne nie będące urządzeniem elektrycznym i elektronicznym (garnki, patelnie, brytfanny, krajalnice, szatkownice), meble, elementy wyposażenia i dekoracji, zabawki, sprzęt rehabilitacyjno-sportowy, odpady budowlano-rozbiórkowe np. ościeżnice, inne elementy konstrukcyjne, wanny, brodziki, rury, kształtki, inne odpady konstrukcyjno-techniczno-hydrauliczne pochodzące z remontów i demontażu wewnątrz budynku.

 

Na złomie możemy też zarobić, wystarczy udać się do jednego ze skupów.

 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas!  

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.