Dron sprawdza czym palą mieszkańcy

20.12.2023 13.45

Bezpieczne dla środowiska spalanie odpadów możliwe jest tylko w takich instalacjach jak nasza. Twój domowy piec to nie nowoczesna elektrociepłownia taka jak EcoGenerator. Paląc w nim śmieci trujesz siebie, sąsiadów, środowisko i  łamiesz prawo. By zadbać o czyste powietrze w Szczecinie, nad miastem znów krąży specjalistyczny dron i wyłapuje takich trucicieli.  

 

Termiczne unieszkodliwianie odpadów to nasza specjalność. EcoGenerator ma do tego najnowocześniejszy sprzęt i specjalistów. Spaliny powstałe podczas spalania odpadów w naszym zakładzie przechodzą przez elektrofiltry, gdzie wychwytywany jest pył. To bardzo ważne z punktu widzenia ochrony środowiska, gdyż właśnie pył jest nośnikiem ciężkich metali takich jak rtęć, ołów. Odpylone spaliny są kierowane do płuczek, gdzie są oczyszczone z kwaśnych zanieczyszczeń nieorganicznych. W kolejnym etapie oczyszczania, spaliny przechodzą przez reduktory metali ciężkich, substancji organicznych, dioksyn i furanów.

 

 

 

Trzeba dodać, że ponad połowa naszej instalacji to urządzenia przeznaczone tylko do oczyszczania spalin, ścieków i instalacje monitorujące, a w tym odrębna stacja monitoringu spalin. Wartości emitowanych z EcoGeneratora do środowiska substancji nie przekraczają dopuszczalnych restrykcyjnych norm zarówno polskich jak i unijnych, co więcej, instalacje spełniają je z dużym zapasem. Dlaczego? Bo zastosowana w EcoGeneratorze tzw. mokra technologia oczyszczania spalin należy obecnie do najskuteczniejszych. Spaliny są pozbawione szkodliwych gazów i pyłów w takim stopniu, że środowisku i ludziom zupełnie nic nie zagraża.

 

 

Inaczej dzieje się, kiedy spalanie odpadów odbywa się np. w domowym piecu. Wszystkie szkodliwe substancje trafiają wtedy do naszego otoczenia, dlatego jest to zakazane. Niestety nadal wiele osób nie respektuje tego przepisu, dlatego do walki z nimi używany jest specjalistyczny dron.  

 

 

Jest on wyposażony w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Powyższe związki pozwalają na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania odpadów zabronionych, w tym butelek PET, materiałów PCV, lakierowanych desek, elementów tapicerki meblowej. Obecność pyłu zawieszonego może też wskazywać na spalanie paliw stałych w sposób nieefektywny (stare urządzenie grzewcze, paliwo niskiej jakości).

 

Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu. Czasem podczas interwencji okazuje się jednak, że na miejscu nie dochodzi do spalania śmieci, a jedynie słabej jakości węgla lub do nieprawidłowego rozpalania pieca. W takich sytuacjach mieszkańcom przekazywane są materiały edukacyjne.

 

Dronowe patrole mają również duże znaczenie prewencyjne, a mieszkańcy już od kilku lat mają świadomość, że – z jednej strony - mogą zostać poddani takiej kontroli, a z drugiej – mogą zgłaszać przypadki niepokojącego zadymienia do Straży Miejskiej.

 

Działania są realizowane przez firmę Dronpol i Straż Miejską w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole mogą odbywać się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych.

 

Co nie może trafiać do pieca? Przypominamy!

- zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane;

- materiały nasączone substancjami chemicznymi;

- opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;

- zużyte opony i inne odpady z gumy;

-  impregnowana tektura.

 

Informacje o EcoGeneratorze możesz śledzić także na  naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.