W piątek wygaszamy pierwszy kocioł

03.04.2024 12.20

Wiosna – czas porządków i remontów - nie inaczej jest w EcoGeneratorze. Przed nami tzw. krótki postój remontowy. Już w najbliższy piątek rozpocznie się on odstawieniem pierwszego kotła. Plan działań to m.in. przegląd systemu transferu ciepła oraz elektrofiltrów i filtrów workowych oczyszczających spaliny.

 

Otwarty kocioł. Zdjęcie z krótkiego postoju w 2023r. 

 

Służba remontowa EcoGeneratora każdej wiosny wchodzi do kotłów, w których na co dzień spalane są odpady. Celem jest przegląd instalacji przed dużym wakacyjnym remontem, określenie koniecznych do wykonania prac i jednoczesne usunięcie usterek, wymagających odstawienia kotłów. Dzięki temu jest czas na zaplanowanie działań przed dużym postojem i zamówienie ewentualnych dodatkowych części zamiennych.  

 

Prace na pierwszej linii spalania w ramach tegorocznego wiosennego postoju remontowego w EcoGeneratorze, będą trwały od 5 do 12 kwietnia. Działania rozpoczną się od wygaszenia i wystudzenia jednego z kotłów. Drugi będzie funkcjonował tak jak do tej pory, odpady nadal będą w nim spalane. W tym czasie instalacja będzie produkować jednak tylko energię elektryczną, a turbina będzie zasilana jedynie przez jeden kocioł. Drugi, odstawiony z ruchu kocioł musi mieć zamknięte podwójne zawory odcinające na parze, aby para nie cofnęła się przez wspólny kolektor parowy do elementów ciśnieniowych wyłączonego kotła.

 

Komora paleniskowa.

O tym, że w tym czasie ciepło nie będzie dostarczane do miejskiej sieci ciepłowniczej, z odpowiednim wyprzedzeniem została poinformowana Szczecińska Energetyka Cieplna. Podobnie będzie między 19 a 26 kwietnia, kiedy to przyjdzie kolej, na przegląd drugiego kotła.

 

Wstrzymanie dostaw ciepła z EcoGeneratora dla SEC w czasie wiosennego remontu jest konieczne, aby mogło ono być nadal bezawaryjnie dostarczane do sieci. W harmonogramie krótkiego postoju remontowego jest bowiem nie tylko rewizja kotłów, czyli kontrola stanu obmurza czy rusztu, ale także przegląd systemu transferu energii cieplnej, czyli urządzeń, które mają wypływ na przesył ciepła. Będzie to np. oczyszczenie filtroodmulników instalacji ciepłowniczej, które znajdują się na wlocie wody sieciowej do naszej przepompowni. To tę wodę podgrzewamy, aby mogła ona później podgrzać wodę w kaloryferach i kranach szczecinian. Są to urządzenia, które zbierają zanieczyszczenia z sieci zewnętrznej tj. opiłki metali, elementy rdzy, muł itp. Wszystko to, co wytrąca się z wody. Oczyszczenie tej wody jest istotne. Trafia ona bowiem do pomp i wymienników ciepłowniczych zabudowanych w budynku głównym EcoGeneratora, a wszelkie zanieczyszczenia mogłyby np. uszkodzić urządzania.

 

Filtroodmulnik. 

W tym roku podczas kwietniowego postoju nasza brygada remontowa dodatkowo zajrzy też do elektrofiltrów i wykona przegląd filtra workowego. To wynik spostrzeżeń podczas ostatniego remontu i np. konieczność skontrolowania stanu lanc, które płuczą wymiennik spaliny-spaliny i montaż lancy testowej wykonanej z innego materiału niż dotychczas zastosowane.

 

Elektrofiltr. 

Elementy filtra workowego. 

 

Najwięcej pracy podczas małego postoju będą miały nasze służby remontowe, ale w kilku kwestiach nie obejdzie się bez wsparcia firm zewnętrznych. Kończy się właśnie gwarancja na zmodernizowane łożyskowanie na trzeciej strefie rusztu, na którym spalane są odpady. Dokładnie rok temu informowaliśmy, że zmieniamy je z kulkowego na rolkowe. Później zmiana została wprowadzona także na drugiej linii spalania. Łożyskowanie działa na razie bez zarzutu, jednak producent chce, by jego przedstawiciel dokonał jego przeglądu.

 

Wiosenny remont zakończy się 26 kwietnia. Po tym czasie oba kotły znów powrócą do pracy w standardowym trybie, będą pracowały jednocześnie aż do dużego postoju remontowego, zaplanowanego jak co roku w czasie wakacji.

 

Bieżące infrmacje z EcoGeneratora można znaleźć też na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​:) 

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.